Lørdag 23. oktober 2010 kl. 21 Ole Frimer Trio/Mad&Musik
Guitaristen og sangeren Ole Frimer er en af Danmarks mest fremtrædende blues-skikkelser. Med otte hovedsageligt selvkomponerede CDer bag sig, har han høstet stor international anerkendelse og erfaring.
I 2001 vandt han med sit band Blue Junction, som de første danskere nogensinde, den amerikanske Real Blues-pris i kategorien ”Best Live European Blues Recording”, og i 2004 vandt de prisen for ”Best Foreign Blues Act”. I 2008 modtog han en Danish Music Award for ”Årets Danske Bluesalbum”.
Ole Frimer har gennem årene udviklet sin egen spillestil og sin egen musikalske personlighed. Hoved-inspirationskilder skal findes i det sydlige USA. Især har Texas-bluesen sat sine spor, men også Tex-mex og soulkunstnere har haft indflydelse på hans musikalske udvikling.
Ole Frimer behersker både guitar og vokal med en autoritet,
der viser at han er Danmarks "Truly Great Bluesman". Jan Aaskov, Roots Zone
Ole Frimer spiller sin spade med lige dén timing, dét touch og
dét swing, der skal til, for at blues i 2008 skal give mening. Steffen Jungersen, BT
Glimrende komponist og tekstforfatter, og den værdige afløser
for Peter Thorup.Peter Nørgård, Ekstra Bladet.
Bassist Jesper Bylling har tidligere spillet med Johnny Madsen, Rock Nalle, Alan Olsen m.fl. Jesper er en nutidig, bredspektret og virtuos bassist med sin egen tone og lyrisk touch.
Nils Bo Poulsen, trommeslager og percussionist, har trådt sine musikalske barnesko i det ålborgensiske musikmiljø, bl.a. indenfor rock, blues og jazz.
Arrangeret i samarbejde med bluesklubben Double Trouble.